The Committee 2017/2018

COMMODORE
Asanka Goonewardena

VICE COMMODORE
Duncan Fraser

REAR COMMODORE
Per B Svendsen

HON TREASURER
Chandima Gunawardena

HON SECRETARY
Rohan Pethiyagoda

FLEET CAPTAIN
Anil Gunawardana

MOTOR BOAT CONVENOR
Rob Moore

SAILING CONVENOR
Jon Trepte

BAR SECRETARY
Joseph Kenny

COMMITTEE MEMBER
Lalin Jirasinha

COMMITTEE MEMBER
Hans Svendsen

TRUSTEE
David Blackler

TRUSTEE
Chandima Gunawardena




Past Commodores

Year Name
1929 F Denham Till
1930 F Denham Till
1931 W Atkins Smith
1932 AWG Stradling
1933 FC Gibbs
1934 CD Armstrong
1935 CD Armstrong
1936 B Kitching
1937 FCG Wicks (Acting)
1938 MG Dover
1939 L Pound
1940 L Pound
1941 EA Bartlett
1942 EA Bartlett
1943 EA Bartlett
1944 EA Bartlett
1945 AD Lintott
1946 HJ Crosskey
1947 FCG Wicks (Acting)
1948 EC Catling
1949 EC Catling
1950 AH Love
1951 AH Love
1952 JKJ Brown
1953 HF Norris
1954 V Lee
1955 R Clingan
1956 HWR Burton
1957 JKJ Brown
1958 SD Room
1959 CAC Bowen
1960 JD Mould
1961 BR Jesudason
1962 JD Mould
1963 David Blackler
1964 RV Hinton
1965 PR Wijewardena
1966 David Blackler
1967 RRM Southwell
1968 BR Jesudason
1969 CVL Godwin
1970 BR Jesudason
1971 CVL Godwin
1972 K De Silva
1973 P Hoersman
1974 NDC Austin
1975 Roland Kilgos
1976 David Blackler
1977 Nihal Jinasena
1978 DM Scott
1979 David Blackler
1980 David Blackler
1981 P Willering
1982 Hans Svendsen
1983 Lional Jirasiniha
1984 P Bischof
1985 Nihal Jinasena
1986 Nihal Jinasena
1987 R Antill
1988 R Antill
1989 David Blackler
1990 T Penner
1991 Joseph Kenny
1992 T Penner
1993 I Baillie
1994 C Yewdall
1995 C Yewdall
1996 Hans Svendsen
1997 Trevor De Silva
1998 Joseph Kenny
1999 Mike Thompson
2000 Mike Thompson
2001 Chandima Gunawardena
2002 Duncan Fraser
2003 Duncan Fraser
2004 Joseph Kenny
2005 Per B Svendsen
2006 Mohan Balasuriya
2007 Steve Giffin
2008 Steve Giffin
2009 Asanka Goonewardena
2010 Asanka Goonewardena
2011 Steen Rasmussen
2012 Steen Rasmussen
2013 Chandima Gunawardena
2014 Duncan Fraser
2015 Duncan Fraser
2016 Anil Gunawardana