Trophies

Trophy Title Class Note Holder
75th Anniversary Cup BOD BOD PHC SH Per G Hansen
Alton Cup All BHC SH Devin Goonewardena
America's Cup All BHC Marc Wilson
Ant Island Trophy All All Ernst Prachatik
Bank Trophy All BHC SH Mohan Balasuriya
Bart's Bash Enterprise All BHC SH
Bart's Bash GP All BHC SH
Bart's Bash Laser All BHC SH
Bart's Bash Opti OPT
Biesterveld Cup All BHC SH Duncan Fraser
Boat Handling Competition
BOD 15 Powerboat BOD15
BOD 50 Powerboat BOD50
Bowen Northway All BHC PHC Ernst Prachatik
Brown's Shield BOD SH Trevor Kennedy
Burton Trophy All BHC SH Per G Hansen
Carlsberg Cup All BHC SH Per B Svendsen
Clingan Shield BOD BHC PHC Mini Trepte
CMYC Laser Shackle Trophy LAS Akil Jayawardene
CMYC Optimist Shackle Trophy OPT Akil Jayawardene
CMYC Shackle GP14 BOD SH Devin Goonewardena
CMYC Shackle PHC BOD PHC SH Frank Biesterveld
Commodore's Race All BHC Jeremy Bird
Commodore's Race Optimist OPT Akshan Jirasiniha
Coronation Cup BOD BOD Per B Svendsen
Craven Cup BOD BHC SH BOD Thomas Munk
Diamond Jubilee Cup BOD BOD SH Per G Hansen
Dowbiggin Cup BOD BHC PHC SH BOD Trevor Kennedy
Dr Nihal Jinasena Memorial Cup All BHC PHC SH
Dunlop Bell All BHC SH WAR Nishantha
Dunlop Bell Optimist OPT Joshua Karpinski
Enterprise Fleet Race ENT PHC SH
Euro Regatta All BHC PHC Per G Hansen
Euro Regatta Optimist OPT Allison Maher
Fleet Race All BHC PHC SH
Fleet Race OTL All BHC SH
Free Lanka OTL Trophy All BHC
Free Lanka PHC Trophy All BHC PHC
Freelanka Napoleon Trophy All BHC PHC Jacob Pringiers
Freelanka XO Trophy All BHC Marc Wilson
Golden Jubilee Cup All BHC SH Per G Hansen
Gorman Goblet Rob Moore
Hornet Handicap Ho, En, GP14 BHC PHC Per G Hansen
Howell Cup BOD BHC RCYC
Intercontinental Trophy BOD BHC Ernst Prachatik
Jeffrey's Cup All BHC PHC SH Jon Trepte
Jevian Trophy Ho, En, GP14, Cat BHC PHC Rob Moore
Laser Fleet Race LAS BHC PHC SH
Lipton Cup All BHC Anil Gunawardana
Lipton Cup Optimist OPT Per F Svendsen
Maersk Trophy All BHC SH Jeremy Bird
Maersk Trophy Optimist OPT Allison Maher
MiniBees MB
Mission to Seamen All BHC PHC SH Trevor Kennedy
Mobil Oil Cup BOD BHC SH BOD Rob Moore
Mobil Oil Cup Optimist OPT Nadine de Rosayro
Mobitel Regatta Richard
Open Fleet Race All BHC SH
Opti Fleet Race OPT SH
Poya Night Race All BHC PHC SH
Qantas Cup All BHC SH Anil Gunawardana
Quaich Challenge All BHC PHC Anil Gunawardana
RA Mess Challenge Cup BOD BHC Diana Williams
RCYC 20 Indian Cup All
RCYC Barker Bowl All
RCYC Benest Cup
RCYC Commodore's Race All
RCYC Commodore's Race Opti OPT
RCYC Lipton Cup All
RCYC Logan Cup All
RCYC Rear Commodore's Race All
RCYC Regatta All BHC PHC SH Ralf Karpinski
RCYC Sailing All BHC PHC SH
RCYC Trophy All BHC PHC SH Rohan Pethiyagoda
RCYC Vice Commodore's Race All
Rear Commodore's Race All BHC Anil Gunawardana
Rear Commodore's Race Opti OPT Dimitri Goonewardena
Royal/Thomian Laser Regatta LAS
Royal/Thomian Opti Regatta OPT
Ruhunu Challenge Trophy Optimist Akil Jayawardene
Samurai Cup All
Seabird Challenge Cup BOD BHC SH Per G Hansen
Tyros Trophy All BHC Trevor Kennedy
Vice Commodore's Race All BHC PHC SH Trevor Kennedy
Vice Commodore's Race Optimist OPT Kimberly Karpinski
Walker Challenge Cup All All Ernst Prachatik
YASL Nationals Enterprise All WAR Nishantha
YASL Nationals GP14 All Frank Biesterveld
YASL Nationals Laser All KGCUS Bandara
YASL Nationals Laser 4.7 All Radhika Jirasinha
YASL Nationals Laser Radial All Radhika Jirasinha
YASL Nationals Novice All Tarik Conrad
YASL Nationals Optimist All Jeremy De Mel
YASL Nationals Windsurfing All Radhika Jirasinha
YASL Navy Challenge All BHC SH WAR Nishantha